Jakie okulary rowerowe będą najlepsze? Na co zwracać uwagę podczas wyboru najbardziej odpowiedniego rodzaju?

Okulary na rower to nie tylko moda, to z pewnością coś o wiele bardziej ważnego – to troska o nasze oczy przed ryzykiem urazu mechanicznego, jaki może być spowodowany przez owady czy szkodliwe promieniowanie słoneczne.

Gdy jeździmy w słoneczne dni bez okularów

rowerzysta

Źródło: pixabay.com

, mrużymy oczy, a rezultatem tego mogą być przedwczesne zmarszczki, pojawia się również mniejsze pole widzenia, więc generalnie przyjemność z jazdy jest z pewnością mniejsza. Dzisiaj mamy wiele typów w różnorakim cenowym przedziale, mogą się one różnić kształtem, materiałem, z którego są wykonane a także szkłami. Niektóre takie typy mogą kosztować kilkanaście złotych, pozostałe zaś nawet kilkaset. Jedne z nich lepsze są do jazdy w górach, inne są najlepsze na rower szosowy, zobacz: .
Najważniejszą funkcją, jaką powinny spełniać szkła okularów jest ochrona oczu przed promieniowaniem UV (czyli promieniowaniem ultrafioletowym), które możemy podzielić na trzy zakresy. Pierwszy z nich wynosi od 400 do 315 nanometrów, drugi – od 315 do 280, a ostatni od 280 do 200 nanometrów.

Interesuje Cię skąd pozyskujemy wiadomości na zawarty w tym wpisie temat? Zachęcamy zatem do nowej strony – tam mamy dla Ciebie ekstra źródło (http://placezabaw.com.pl/).

Nabywając okulary na rower powinniśmy koniecznie sprawdzić informacje w temacie filtra UV. Okulary Uvex, które są w stanie pochłonąć 100% promieniowania mają oznaczenie UV 400. Warto zobaczyć: tutaj. Oznaczenie takie powinno znaleźć się w specyfikacji okularów, na ulotce albo szkle. W ofercie producentów można także znaleźć okulary z filtrem polaryzacyjnym,

wyścig rowerzystów

Autor: Chris Hunkeler
Źródło: http://www.flickr.com

dzięki niemu szkodliwe dla oczu promieniowanie jest pomniejszane.

Co więcej filtr może sprawiać, iż drgania fali świetlnej, jakie wywołują powstawanie odbić, zanikają, więc kolory widziane są bardziej żywe i nie zamęczają tak oczu. Najnowsze osiągnięcia techniki pozwoliły na wyprodukowanie szkieł, jakich stopień zaciemnienia przypasowują do aktualnych warunków pogodowych, to tzw. okulary z filtrem fotochromowym. Musimy wiedzieć, że, zakupując okulary na rower najlepiej dobrać takie, które będą posiadały szkła z anty-fogiem, czyli tego typu, na których nie będzie osadzać się para wodna podczas wzmożonego wysiłku. Podczas słonecznych dni okulary będą nam towarzyszyć przez wiele godzin, więc podczas zakupów dobrze zwrócić uwagę na miejsca styku okularów ze skórą, czyli noski i zauszniki. Powinny być zrobione z antyalergicznego, miękkiego materiału.