Ciuchy termoaktywne – co to jest?

Przebywam w górskiej wiosce. Dla mnie krajobraz zielonych trójkątów za oknem, zamglonych o świcie, jest normą. To wcale nie oznacza nudy – kiedy dosięgasz wzrokiem gór nie potrzeba ci już telewizora, starczy odrobina uwagi. I mamy widowisko! Rankiem bywa, iż mgły podnoszą się jakby kurtyna w teatrze. Legendarną jest opinia, iż górale potrafią w sposób intuicyjny przewidywać pogodę.

góry

Autor: Matt Ming
Źródło: http://www.flickr.com
Podczas gdy spacerujemy po bułeczki na śniadanie lub też po serniczek do najlepszej w okolicy cukierni, możemy na tym sposobie polegać. Kwestia staje się poważna, a nawet zabójczo poważna, gdy w planie mamy górską eskapadę. Wtedy sprawdzanie prognozy pogody to rzecz podstawowa. Jednak, nawet gdyby pogoda była piękna, rozsądnie jest się odpowiednio przygotować. Każdy przewidujący, kuty na cztery nogi podróżny, nie zapomni o komfortowych trepach i plecaku. Dobrze by było jednakże pamiętać też o praktycznym ubiorze. Najważniejsza reguła jest taka, że należy ubrać się „na cebulkę”, czyli tak, aby było nam łatwo w razie konieczności zdjąć bądź włożyć dodatkowy ciuch. Bardzo ważne jest również, żeby się zbyt nie spocić. I tu przychodzi nam na ratunek sportowa odzieżtermoaktywna – tu przykłady porządne rękawiczki termoaktywne.

Jest ona osiągalna w postaci nawet całych kompletów termoaktywnych (w tym miejscu przeczytasz więcej: rekomendowane koszulki termoaktywne). Są to ubrania z materii ery kosmicznej. Struktura tej bielizny zrobiona jest z mikroskopijnych rurek, których zadaniem jest odparowywać krople potu z powierzchni ciała a równocześnie zapewnić dopływ powietrza do ciała. Jest to wykonalne dlatego m.in., że rurki z jakich jest wykonana tkanina przekrój na tyle duży by wypuścić kropelki potu lecz na tyle niewielkie by nie wpuścić maleńkich cząsteczek pary.

Zatem nie ważne czy nosimy koszulki termoaktywne czy skarpetki termoaktywne, rękawiczki termoaktywne czy też może komplety termoaktywne – wszystkie wymienione części (smar do łańcucha motocyklowego) garderoby powinny być ściśle przylegające do skóry (im ściślej tym lepiej ochraniają przed chłodem). Wówczas rurki będą odprowadzały wilgoć na zewnątrz i spełniać swą funkcję „oddychającą”.