Mnóstwo ludzi twierdzi, że niewątpliwie nie ma szans na odszkodowanie w przypadku popełnienia błędów przez prowadzącego lekarza. Sądzą przy tym, że nie istnieje takie określenie jak: odpowiedzialność karna lekarza. Na szczęście tacy ludzie są w błędzie. Bowiem każdy może dochodzić swoich praw odpowiednim sądem w sytuacji stwierdzenia popełnienia wykroczenia. Błędami lekarskimi najczęściej zajmuje się sąd lekarski prawnik sporządza odpowiedni akt oskarżenia. Właśnie na tej podstawie prowadzone jest dochodzenie, które ma na celu określić jakiego typu przestępstwa lub wykroczenia mógł się dopuścić dany lekarz.
Autor: Phalinn Ooi
Źródło: http://www.flickr.com
Jest wiele różnych paragrafów i rodzajów błędów. Każdy lekarz może przecież popełnić błąd diagnostyczny, a więc niepoprawnie rozpoznać stan pacjenta. W konsekwencji czego może powstać kolejny terapeutyczny błąd. Zła diagnoza jest w stanie bowiem doprowadzić do nienależytego leczenia. W takim przypadku samopoczucie pacjenta zamiast się poprawić może ulec wyraźnemu pogorszeniu. Niestety lekarz może także popełnić techniczny błąd, czyli nienależycie zrobić operację ewentualnie inne zabiegi.
Masz ochotę dowiedzieć się więcej na ten temat? To świetnie, ponieważ pod linkiem rozwody Warszawa znajdziesz ciekawe dane, które Cię wciągną.
Wszystkie te błędy bada odpowiedni sąd lekarski prawnik (zerknij na adwokat rodzinny Warszawa-> www.kancelaria-cpr.pl/) z kolei jest pośrednikiem między poszkodowanym pacjentem a potężną instytucją. Warto zatem skorzystać z usług profesjonalisty, który doskonale orientuje się w przepisach prawnych i może na tego typu podstawie odpowiednio poprowadzić sprawę. Zwykły człowiek z pewnością pogubi się wśród tak skomplikowanych wymogach prawnych. Nie powinno się jednak rezygnować z dochodzenia przed sądem swych praw. Oczywiście należy mieć ważny powód, aby domagać się odszkodowania od lekarza, który dopuścił się zaniedbania.
Odpowiedzialność karna lekarza działa w przypadku wyraźnego stwierdzenia uchybień. Nie należy wobec tego bezpodstawnie skarżyć lekarza, jedynie na podstawie osobistych negatywnych odczuć. Prawo również stoi po stronie lekarza. I jeśli wykonywał on zadania zgodnie z aktualnymi wytycznymi i w zgodzie ze swoim stanem wiedzy a mimo to nie uratował pacjenta, to niewątpliwie nie zostanie pociągnięty do odpowiedzialności. Wyłącznie w sytuacji świadomego popełnienia błędu lub zaniechania lekarz może być ukarany.