W jaki sposób poradzić sobie z nietrzymaniem moczu – wyjaśnienie problemu, symptomy i sposoby leczenia

Nietrzymanie moczu to bardzo wstydliwy kłopot dla osób, które cierpią na tę przypadłość. Często zdarza się tak, że chorzy w ogóle nie udają się do lekarza, ponieważ jest to według nich za bardzo krępujące. Statystyki potwierdzają, że do choroby nie przyznaje się nawet 1/3 chorujących. Aktualnie problem nietrzymania moczu dotyka od 4 do 5 milionów Polaków. dwukrotnie częściej zapadają na tę chorobę kobiety.

Trzeba jednak wiedzieć, że choroba jest wyleczalna.

doktor

Autor: Ilmicrofono Oggiono
Źródło: http://www.flickr.com

Powinno się przełamać swoje skrępowanie, ponieważ brak zapobiegania może skutkować tak poważnymi konsekwencjami, jak depresją czy odsunięciem się od życia w społeczeństwie. Nieleczona choroba będzie powodować nasilenie objawów. Przede wszystkim trzeba jasno stwierdzić, że jest to schorzenie przewlekłe, ale wyleczalne. Wizyta u lekarza jest niezbędna. Z tym kłopotem można udać się do lekarza rodzinnego, a także urologa oraz, w przypadku kobiet, do lekarza ginekologa.

Specjalista rozpozna rodzaj nietrzymania moczu już po posłuchaniu jakie są podstawowe objawy, ponieważ są one bardzo charakterystyczne. Najczęściej występującym rodzajem jest nietrzymanie moczu w czasie wysiłku fizycznego. Nie jest konieczny duży wysiłek. Niejednokrotnie wystarczy kaszel lub kichnięcie. Lekarz (sprawdź ten gabinet dentysty i stomatologa) musi skierować chorą osobę na badania. Badana jest krew, lecz także rzecz jasna mocz. Zalecane jest również USG jamy brzusznej.

Kolejno kobietom zaleca się badanie ginekologiczne, natomiast mężczyznom badanie prostaty. Po ścisłej diagnozie rozpoczyna się leczenie (link do strony estetyka-intymna). Specjaliści zalecają początkowo robić ćwiczenia wzmacniające mięśnie miednicy. Należy także nie wstrzymywać oddawania moczu. Kolejnym etapem jest leczenie farmakologiczne. Zazwyczaj jest to dobry sposób wyleczenia, jeśli jednak tabletki nie przynoszą poprawy – kolejnym krokiem jest operacja.

Problem z nietrzymaniem moczu jest bardzo niekomfortowy nie tylko fizycznie, jak i psychicznie.

lekarz

Autor: Life Mental Health
Źródło: http://www.flickr.com

Bardzo dużo chorych sądzi, że to za bardzo wstydliwy problem, żeby z kimś się tym dzielić. Na pewno jest to ogromny błąd. Nietrzymanie moczu trzeba leczyć, gdyż w przeciwnym razie kłopot będzie się jedynie nasilał. Warto zadbać o to, by pozbyć się go jak najwcześniej. Wstyd może prowadzić do sytuacji, w której nie będziemy chcieli wyjść z domu, ponieważ problem uwiąże nas w domu. Jeśli to będzie miało miejsce często, istnieje możliwość, że wycofamy się z życia społecznego tak silnie, że przyniesie to ze sobą stany depresyjne lub depresje. Nie można dać się chorobie. Walczmy o swoje dobre samopoczucie dopóki nie jest zbyt późno.