Do jakiego fachowca powinniśmy się udać, kiedy mamy problem z psychiką? Do psychiatry czy psychologa? Od czego jest to zależne?

Jak odczuwamy, iż nasze życie wymyka się spod kontroli, kiedy nie możemy już dłużej kontrolować swoich odczuć, kiedy wszystko wydaje się gorsze, i coraz bardziej bezsensowne – zdecydowanie warto wtedy odwiedzić lekarza.

Ale jakiego rodzaju specjalista będzie dla nas bardziej odpowiedni? Psychiatra a może psycholog?

Niestety, niezmiennie jest stereotyp, który mówi, iż należy być rzeczywiście nienormalnym, aby uczęszczać do psychologa, a tym bardziej do psychiatry. Samo wypowiedzenie słowa “psychiatra” przy pewnych osobach sprawi, iż nastaje kłopotliwa cisza. Zwłaszcza w mniejszych ośrodkach miejskich, jak Mińsk Mazowiecki, pokutuje tego rodzaju przekonanie. To oczywiście błędne myślenie. Tego typu osoby nie dostrzegają tego, że człowiek nie jest złożony wyłącznie z ciała – skóry, kości i mięśni, ale także z psychiki, która ma wielki wpływ na nasze życie. Fachowe porady znajdziesz na stronie http://cpsens.pl/oferta/konsultacja-psychiatryczna/ć do fachowca, nie wiedzą, czy bardziej właściwy będzie psychiatra czy psycholog? Psychiatra ma przygotowanie stricte medyczne, tak więc skończył studia medyczne, może wypisywać recepty na różne lekarstwa, przykładowo na leki na nerwicę. Wielu takich specjalistów jest także psychoterapeutami. Psycholog natomiast to osoba, która skończyła studia psychologiczne, bardzo często przyjmuje swoich pacjentów w takim miejscu, jak poradnia psychologiczna. Nie może wypisywać recept na leki.

Grupa podczas terapii

Autor: Nantes
Źródło: http://www.nantes.pl
Odpowiednią wiedzę na temat tego, jak działa psychika człowieka posiadają szczególnie psychologowie kliniczni, ponieważ znają oni istniejące psychopatologie, to jak powstają nerwice, psychozy i depresje. Jeżeli możemy coś zasugerować, to z pewnością na początek dobrze skorzystać z usług psychologa.

Może się bowiem zdarzyć tak, iż będziemy uczęszczać do psychiatry, jaki z chęcią będzie nam przepisywał leki, po jakimś czasie zaś się od nich uzależnimy. To niebezpieczne i korzystniej tego unikać. Psycholog nie może wydawać recept, tak więc można być pewnym, że terapia będzie bez dodatkowych wspomagaczy, na czym faktycznie zyska nasze zdrowie. No i na koniec powinniśmy dodać, że faktycznie nie powinniśmy wstydzić się czy bać wizyty u psychologa czy psychiatry. Pamiętajmy, iż to normalny lekarz. Specjalistę znajdziesz na

http://cpsens.pl/oferta/konsultacje-psychologiczne/