Zaćma – w jaki sposób leczyć zmętnienie soczewki?

Jeśli miewasz olśnienia w świetle dziennym, zaś lepiej widzisz w chmurne dnie a także o zmroku, podejrzewać możesz u siebie kataraktę.
W dużym stopniu ogranicza ona normalne działanie.

posiłki

Autor: anokarina
Źródło: http://www.flickr.com
Katarakty możemy pozbyć się, podmieniając operacyjnie własną soczewkę w oku na soczewkę sztuczną.

Warty polecenia tekst? Jeżeli tak sądzisz, przeczytaj inne tego rodzaju artykuły na rozważany temat – bez grymaszenia kliknij tu, więcej zobaczysz w linku (https://ursynow.centrumdemed.pl/kontakt/).

Jeśliby soczewka nie była przejrzysta, można by ją było ujrzeć przez źrenicę – krągły otwór w barwnej tęczówce oka. Kiedy oglądamy ją pod mikroskopem, spostrzegamy, że jest stworzona z koncentrycznych kręgów. Dzięki swej budowie może skupiać promienie świetlne dokładnie na siatkówce, a od tego zależy, czy widzimy w detalach przedmioty z daleka a także z bliska. Gdy z soczewką dzieje się coś niedobrego, przykładowo przy katarakcie zaczyna mętnieć, widzimy coraz gorzej. Kiedy zupełnie zmętnieje – utracimy wzrok.

W jaki sposób przedstawia się leczenie zaćmy? Kiedy konieczna będzie operacja katarakty? Operować powinno się od razu, gdy tylko katarakta zacznie utrudniać życie. Onegdaj panował pogląd, iż zaćma powinna „dojrzeć”, zatem musi dojść do kompletnego zmętnienia soczewki, by wykonać operację. Teraz robi się ją w jakimkolwiek stadium rozwoju schorzenia. Zabieg jest prosty i trwa 25 minut. Można go przeprowadzić w ambulatoryjnych warunkach – po dwóch godzinach opiekun może zabrać nas do domu – albo w szpitalu, wtedy będziemy tam 1-3 dni. Jeśli zaćma tyczy się obu oczu, najprzód operuje się jedno, zaś po kilkunastu dniach drugie.
W usuwaniu zaćmy stosuje się 2 strategie: wewnątrztorebkową i zewnątrztorebkową.

Pierwsza, już nieomal historyczna, polega na usunięciu zmętniałej soczewki wraz z torebką, w jakiej ona się znajduje. Dziś z reguły stosuje się metodę zewnątrztorebkową.