Niesłabnąca popularność kierunków medycznych. Wybieranie dalszej drogi

Od kilkudziesięciu lat medycyna cieszy się bardzo dużą popularnością pośród młodzieży, która wybiera się na studia magisterskie. Ale ostatecznie duża selekcja w trakcie rekrutacji i późniejsza – pośród uczniów pierwszego roku sprawia, iż kierunek ten kończy dużo mniejsza niż niż na początku liczba studentów. Określona liczba tych szczęściarzy wybiera na specjalność, którą jest chirurgia.

operacja

Autor: Zdenko Zivkovic
Źródło: http://www.flickr.com
Chirurgia zajmuje się leczeniem człowieka poprzez operację – to najbardziej ogólna definicja, lecz zawierająca to, co stanowi podstawą tego zawodu, ponieważ taki lekarz jak chirurg najczęściej po prostu operuje pacjentów oraz zszywa i opatruje rany. To bardzo rozległy obszar wiedzy, który ma swoje liczne wewnętrzne podziały. Wyróżnia się wiele specjalizacji związanych z chirurgią, lecz kilka z nich jest dużo ciekawszych od całej reszty. Wydaje się, że część z nich jest najzwyczajniej w świecie modna lub akurat teraz jest trochę mocniej promowana. Wielu studentów decyduje się na ortopedię. Ortopeda to taki chirurg, który skupia się na urazach, ich leczeniu oraz wszelkich chorobach układu kostnego i stawowego. To chirurg, który zwykle przez cały czas towarzyszy osobom zawodowo uprawiającym sport. Naczyniami krwionośnymi zajmuje się chirurgia >> mezoterapia igłowa dla kogo naczyniowa, która jest dość blisko spokrewniona z kardiochirurgią. Nie ma obecnie w naszym kraju osoby, która nie umiałaby określić obszaru działań lekarza – kardiochirurga, bo ze względu na szeroko omawiane działania transplantologii, transfuzje i schorzenia cywilizacyjne związane z sercem sprawiają, iż jest o tej specjalności dość głośno.

lekarz

Autor: Phalinn Ooi
Źródło: http://www.flickr.com
Neurochirurgia stara się wyleczyć schorzenia układu nerwowego u ludzi, lecz nie tylko sam mózg czy nerwy. Neurochirurg konsultuje wiele przypadków, zwłaszcza tych, w których na skutek różnych działań mogło dojść do uszkodzenia nerwów. Laryngolog to też chirurg , lecz zajmujący się wszystkim tym, co jest w obrębie głowy i szyi. Chirurgia onkologiczna – nieco nowsza gałąź medyczna – z dużymi postępami operacyjnie leczy nowotwory. Wzbudzająca najwięcej kontrowersji – chirurgia plastyczna – zwykle mylona jest z medycyną estetyczną. Chirurgia ta ma za zadanie zrekonstruować uszkodzoną pod wpływem wypadku część ciała, a nie leczenie mankamentów urody.

Przegląd pokazuje, iż wybór specjalności jest naprawdę spory. Ważne jest, żeby dość szybko odnaleźć tę, w której się jest dobrym i tę specjalizację wybrać.