Jak poznać zapalenie trzustki oraz do czego może prowadzić ta choroba?

Ważnym zadaniem trzustki jest produkcja insuliny, dzięki której do komórek ciała przenika glukoza, stanowiąca bogactwo energii niezbędnej do życia. Poza tym trzustka wytwarza enzymy trawiące cukry, białka oraz tłuszcze.
Niestety również w przypadku narządu takiego jak trzustka choroby są niezwykle groźne.

Warsztaty, robienie chleba

Autor: ZnaneNieznane.pl
Źródło: ZnaneNieznane.pl
Do najczęstszych chorób trzustki zalicza się ostre i przewlekłe zapalenie, torbiele, kamica, rak części zewnątrzwydzielniczej oraz nowotwory części wewnątrzwydzielniczej – ciężka choroba trzustki. W tym artykule postaramy się w skrócie omówić pierwszą z wymienionych chorób. Co zatem może być rezultatem ostrego zapalenia trzustki?
Przyczyną ciężkiej choroby jaką jest ostre zapalenie trzustki są problemy układu żółciowego oraz alkoholizm (czasem także świnka, nadczynność przytarczyc, zażywanie niektórych leków oraz pigułek antykoncepcyjnych przy hiperlipidemii). Choroba ta objawia się silnymi bólami w nadbrzuszu, jakie promieniują do pleców. Ból ten spowodowany jest przytkaniem ujścia przewodu trzustkowego przez kamień.

Jeśli masz ochotę poczytać więcej na ten temat, wejdź na odnośnik do www – informacje tu zawarte są niezwykle ciekawe.

Ból zazwyczaj pojawia się nagle i można go opisać jako stały i uporczywy. Brzuch staje się napięty, wzdęty i tkliwy. Chory obserwuje u siebieU chorego występują nudności i wymioty, będące częstym rezultatem odwodnienia organizmu i zaburzeń elektrolitowych – bardzo pomocna strona, dobrze zajrzeć. Poza tym, tętno chorego przyspiesza do nawet 140/min. Chory nierzadko poci się, a jego temperatura ciała rośnie powyżej 38°C.

W przypadku ostrego zapalenia trzustki uwolnione toksyny i enzymy pogarszają stan organizmu, co może prowadzić do niewydolności krążeniowo-oddechowej, a niekiedy nawet do opornego w leczeniu wstrząsu z niewydolnością nerek. Należy pamiętać, iż owe zagrożenia wpływają na konieczność leczenia w szpitalu.