Cukrzyca uszkadzająca zmysł wzroku, czyli jak leczyć retinopatię cukrzycową?

Czy cukrzyca może mieć cokolwiek wspólnego z oczami? Dolegliwości pochodzące od cukrzycy, a dokładniej z hiperglikemii, objawiające się w „chorych” oczach nazywamy retinopatią cukrzycową. Sprawdź jak dochodzi do przebiegu tego schorzenia.
O objawach cukrzycy, pojawiających się szczególnie w trzustce (odpowiada za regulowanie poziomu cukru) wiemy już wiele.

okulista

Autor: Ken Teegardin
Źródło: http://www.flickr.com

Ciągle jednak zbyt mała jest świadomość tego, że cukrzyca, na pewno typu pierwszego, osłabia także pozostałe narządy człowieka. Przewlekle chorzy lub mający predyspozycje genetyczne do tej chorby powinni sprawdzać wzrok na badaniach. Nie ma bowiem pewności iż zachorują dokładne na retinopatię cukrzycową – podobne choroby cukrzyków, powiązane ze wzrokiem to zaćma i jaskra wtórna.

Sprawa z cukrzycową chorobą oczu nie może być bagatelizowana. Niekorzystne zmiany na siatkówce oka występują z kilku powodów. Należy do nich z przede wszystkim wahający się skrajnie poziom (wysokie skoki) metabolicznego cukru. Znamieniem retinopatii jest też nadciśnienie w tętnicach, duża liczba lipidów we krwi, operacja zaćmy. Zachoruje na nią też kobieta, która jest przed zajściem w ciążę. W przypadku noszenia dziecka w łonie, mówimy już o cukrzycy ciążowej. Innym warunkiem sprzyjającym tej dokuczliwości jest okres dojrzewania – o zabiegach w Optegra.

Jak rozpoznawać po wzroku, czy naszym problemem jest retinopatia cukrzycowa? Leczenie oczu obfitych wyskakujących plamek zaleca się rozpocząć jak najwcześniej się da. Szybkie przeciwdziałanie retinopatii może zmniejszyć pękanie żyłek siatkówki, które przypominają sznur pereł. A zapobieżenie temu objawowi cukrzycy okazuje się niezmiernie proste.

Cukier

Autor: Bird&Co Sp. z.o.o.
Źródło: Bird&Co Sp. z.o.o.
Dużo ruchu, właściwe odżywianie, czyli podstawy leczenia cukrzycy okazują się też ważne przy oczach. Zaleca się ograniczenie czasu spedzanego przed ekranem, a każde zmiany psujące wzrok (interesujący post w – laserowa korekcja wzroku gliwice) pacjenta należy jak najszybciej zwracać do okulistów. Wykrycie uszkodzenia wzroku prowadzi do zapisu pacjenta na laserowy zabieg badania oczu. Za pomocą wiązek niszczone są niedokrwione obszary siatkówki, ograniczające wzrok. Istotna okazuje się zatem świadomość pacjenta. Unikanie leczenia pogarszającego się wzroku może przyczynić się do całkowitej utraty wzroku.