Myślisz, jak przetrwać zimne miesiące? Może coś wzmacniającego, coś jak pyszna domowa nalewka?

Zima to czas na coś ciepłego, rozgrzewającego, coś jak pyszna nalewka. Nalewka, jaką dziś znamy została wymyślona przez Włochów, chociaż to nasza tradycyjna narodowa specjalność. Do wyboru jest wiele różnych nalewek, od przyjemnie słodkich i delikatnych, po wytrawne i mocne. Każdy odnajdzie smak, jaki będzie mu najbardziej odpowiadał.

nalewka
Nalewka nie powstała w celach rozrywkowych, dla uciechy, lecz jako lekarstwo. Receptura najbardziej starej nalewki – czosnkowej, powstała już około 4 – szóstego wieku przed naszą erą. Określana była jako eliksir młodości i ponoć stosowano ją na każdą z dolegliwości. Czosnek w tej nalewce zalewano winem, a dopiero w ósmym wieku naszej ery, przy pomoc destylacji uzyskano mocny alkohol. Taki bimber wzbogacano ziołami, słodzony miodem, działał jak leczniczy eliksir. I tak aż do 16 wieku alkohol (www.alkater.pl/odtruwanie-detox-warszawa/odtruwanie-od-alkoholu/) uchodził tylko za lekarstwo. Dopiero Włosi to odmienili, ponieważ doceniając miłe, wzbogacające nastrój działanie alkoholu, wpadli na pomysł, że można z tego czerpać dochody.

Więcej:

nalewki

Autor: George Grinsted
Źródło: http://www.flickr.com

Zaczęli więc produkować likwory, czyli trunki do zwykłej konsumpcji. Ażeby „zabić” brzydki zapach i smak spirytusu dodawano do tych trunków miód, olejki i wyciągi z ziół. Nalewki stały się więc niezwykle popularne w całej Europie, a stan ten trwa do dzisiaj. Pośród najlepszych możemy wymienić cytrynówkę i nalewkę korzenną. Nalewka cytrynowa, czyli cytrynówka jest najbardziej korzystna dla osób, które lubią kwaśne smaki. Odznacza się niezwykle pysznym smakiem, jest rozgrzewająca, a co istotne, znacznie poprawia humor. To bardzo popularna nalewka, możemy ją sporządzić dosyć szybko i skosztować ją prawie od razu, bo nie potrzebuje ona leżakowania. Jednocześnie nie zaszkodzi, jak ją odstawimy choć na jedną noc. Inną wartą polecenia jest nalewka korzenna. Bardzo znana przedstawicielka domowych wyrobów alkoholowych.

Przygotowaliśmy dla Ciebie nowe przyciągające informacje na interesujący Cię dział. Wejdź do kolejnego wpisu oraz czytaj wpis rehabilitacja sportowa wrocław.

Ma pyszny smak i cudowny aromat.

Cechuje się działaniem rozgrzewającym, więc będzie najbardziej korzystna na jesień czy zimę, ale także wieczory o każdej porze roku. Do jej sporządzenia potrzeba jedynie czystej wódki (około 50procent), 15 g kardamonu (jeśli przygotowujemy|przyrządzamy najbardziej znaną kardamonkę), sok z cytryny i startej skórki z tegoż owocu. Ta nalewka odmiennie niż cytrynówka wymaga dłuższego „leżakowania”. Tak więc po zalaniu wszystkich składników alkoholem należy pozostawić ją na dwa tygodnie do sklarowania. Po tym okresie musimy ją przefiltrować, przelać do butelek, w jakich powinna leżakować chociaż 6 miesięcy. To zapewnienie, że będziemy zauroczeni efektem, jej niezwykłym aromatem, wspaniałym smakiem.

Więcej informacji –