Home » W zdrowym ciele zdrowy duch - ruszaj się i ćwicz! » zdrowie » Zasady suplementacji sportowej

Zasady suplementacji sportowej

Zanim kupisz jakąkolwiek odżywkę, przeczytaj, jakie są kluczowe zasady sportowej suplementacji. Poniżej zasady suplementacji, których przestrzeganie gwarantuje najlepsze rezultaty w przyroście mięśni i polepszeniu sportowych wyników.
Kupowanie „w ciemno”, bez fundamentalnej wiedzy o odżywkach, w najlepszym przypadku może skończyć się zbytecznym wydaniem gotówki, a w najgorszym – kłopotami ze zdrowiem.

białko whey

Autor: amateur photography by michel
Źródło: http://www.flickr.com
Jeśli w następstwie ostrych ćwiczeń twój organizm wymaga ponadplanowej suplementacji, ustal w jakim celu chcesz stosować odżywki. Ażeby wyrzeźbić muskuły, zwiększyć masę, wyszczupleć, polepszyć ogólną sprawność oraz formę? W każdym z tychże przypadków zalecane są inne odżywki.
aparat tlenowy

Autor: Naval Surface Warriors
Źródło: http://www.flickr.com

Jeżeli dopiero zaczynasz swą przygodę z treningami, nabywanie całego arsenału suplementów jest wyrzucaniem gotówki w błoto. Zarówno debiutujący, jak także obeznani zawodnicy jako podstawę swojej suplementacji winni wybrać aminokwasy BCAA. Odżywka ta dostarcza optymalnych wielkości komponentów potrzebnych do budowy masy mięśniowej a także ma dowiedzioną skuteczność. W dalszej kolejności można wyposażyć się w białko whey (duże rabaty i promocje na suplementy w sklepie sport-max link do strony). Odżywki muszą być uzupełnieniem diety, a nie podmieniać ją. Dlatego należy kupować suplement mając już określony plan żywienia. Dopiero po zbadaniu składu diety, m.in. jej kaloryczności, ilości konsumowanego białka, węglowodanów i tłuszczy, możemy przejść do zakupu stosownych preparatów.

Wiele suplementów różni się schematem dawkowania – np. białko serwatkowe należy spożywać wyłącznie po treningu, zaś kazeinę przed sPaniem, tak samo jak ZMA. Pomieszanie pory zażycia suplementu redukuje jego skuteczność oraz niweczy trud włożony w trening.