Plusy i minusy specjalistycznych badań prenatalnych we wczesnym wykrywaniu wad wrodzonych

Każda kobieta, która spodziewa się dziecka na pewno rozważa, jakie badania musi zrobić, aby nabrać pewności, że nic nie zagraża zdrowiu jej dziecka. Zazwyczaj przy prawidłowym przebiegu ciąży, starczą typowe badania, wykonywane podczas wizyty u ginekologa. Może się jednakże zdarzyć, że lekarz zleci dodatkowe badania po to, by dokładnie rozpoznać wykrytą wadę. Celem tekstów prenatalnych jest wczesne wykrycie ewentualnych wad genetycznych płodu. Przeprowadza się je podczas trwania ciąży. Oczywiście w ten sposób wadę można też wykluczyć, jeśli specjalista stwierdził możliwość jej występowania na podstawie tradycyjnego USG.

dziecko

Autor: Shaun Fisher
Źródło: http://www.flickr.com

Współczesny rozwój medycyny i badania płodu, daje duże możliwości precyzyjnego wykrywania i terapii wielu wad wrodzonych. Im wcześniej zostaną one zdiagnozowane, tym skuteczniej można opracować odpowiedni plan leczenia. Przeważnie, jeśli wada jest uleczalna, to operację można wykonać bezpośrednio po porodzie, a czasami nawet w czasie ciąży (poznaj ofertę badań prenatalnych). Oczywiście są to dosyć ryzykowne procedury, jednakże mogą uratować życie dziecka. Trzeba jednak pamiętać, że inwazyjne badania prenatalne także niosą ze sobą pewne ryzyko. Mimo to wczesne wykrycie niedorozwoju płodu, przekłada się na lepsze wyniki rehabilitacji.

O czym jeszcze trzeba wiedzieć? W szczególności, że badania tego typu trzeba wykonać na wczesnym etapie ciąży. Nieinwazyjne testy można zrobić już pod koniec trzeciego miesiąca. Aktualnie można rozróżnić dwie grupy testów prenatalnych. Pierwszy rodzaj to badania (więcej na temat) nieinwazyjne, przykładowo standardowe badanie ultrasonograficzne lub USG 4D, ponad to test NIFTY. Są to badania bezpieczne dla zdrowia płodu, jednakże nie gwarantują one niepodważalnej pewności, co do wyniku. Zazwyczaj dopiero na ich podstawie ginekolog zleca bardziej skomplikowane badanie inwazyjne, które daje większe możliwości analizy wady wrodzonej i zazwyczaj pewne wyniki. Są to między innymi amniopunkcja czy diagnostyka przedimplantacyjna.

Jeśli zachodzi potrzeba zlecenia podobnych badań, kobieta musi się przygotować na ewentualne powikłania i stres związany z oczekiwaniem na wyniki. Badania można zrobić w renomowanej klinice lub państwowym szpitalu, jeśli ginekolog wystawi odpowiednie skierowanie. Niestety komercyjne badania w tym zakresie są stosunkowo kosztowne, dlatego często pacjentki decydują się na państwową służbę zdrowia (sprawdź ceny badań prenatalnych).