Jeżeli przydarzy ci się poważna kontuzja, potrzebna może okazać się operacja i w efekcie rehabilitacja

Nieprzyjemna i dotkliwa kontuzja może przydarzyć się każdemu człowiekowi. Wyjątkowo narażone na wypadki są osoby, które prowadzą aktywne życie i uprawiają różnego rodzaju sporty, lecz tak naprawdę wypadek może zdarzyć się każdemu. Starczy, że na drogach oraz chodnikach zrobi się nieco ślisko, a już na pogotowiach chirurgicznych oraz ortopedycznych znajduje się więcej poszkodowanych.

Kolano często pada dziełem kontuzji

Kolano jest taką częścią ciała, jaka bywa ogromnie obciążona przez swego właściciela. Jego konstrukcja jest zbudowane z licznych wiązadeł, których zadaniem jest podtrzymywać staw kolanowy. Kolano jeKolano (rehabilitacja kolana wrocław)ywane w trakcie prawie każdej czynności: chodu, biegania, tańca, siadania i wielu innych. Z z biegiem czasu wiązadła potrafią słabnąć i dochodzi do niegroźnych schorzeń, którym jednak można zaradzić, unieruchamiając kolano. Poważniejsza kontuzja ma miejsce, jeżeli nadszarpnie się więzadło krzyżowe przednie, co najczęściej następuje podczas uprawiania sportu. Wtedy niezbędna będzie rekonstrukcja kolana, której towarzyszyć będzie późniejsza rehabilitacja.

operacja kolana

Autor: Zdenko Zivkovic
Źródło: http://www.flickr.com

To naprawdę poważna operacja

Operacja więzadła krzyżowego (link) jest skomplikowanym zabiegiem, który wykonują specjaliści ortopedzi. Zabieg poprzedzają staranne badania, które obejmują między innymi USG oraz rezonans magnetyczny. Jest to konieczne, żeby bardzo dokładnie określić miejsce i stopień urazu. Forma znieczulenia jest dostosowana osobiście do każdego pacjenta, ale w większości przypadków stosuje się znieczulenie zewnątrz-oponowe lub podpajęczynówkowe, lecz zdarzają się też operacje przeprowadzane w znieczuleniu ogólnym. Podczas rekonstrukcji kolana (tutaj) wykorzystywane są tkanki pacjenta lub pochodzące z banku tkanek. Wkrótce po operacji rekonwalescent może poruszać się o kulach oraz lekko obciążać kolano, ale do każdego przypadku dobiera się indywidualną rehabilitację, na przykład pływanie albo ćwiczenia na siłowni.

Jeśli boli kolano, trzeba udać się do specjalisty

Urazy powiązane z kolanami i pozostałymi stawami są domeną ortopedy. Kiedy więc przydarzy się bolesna kontuzja albo objawi się niespodziewany oraz nieustający ból, trzeba udać się do ortopedy. Jeżeli na przeszkodzie staną długie terminy z NFZ, można na wizytę wybrać się prywatnie. Dobrego lekarza można poszukiwać z pomocą internetu, np. wpisując ortopeda Kraków. Dzięki temu bez wątpienia odszuka się miejsce, gdzie można skutecznie oznaczyć przyczynę bólu.
Autor: Chirurg (zobacz chirurgiczne usuwanie zebów kraków) ortopeda Jan Paradowski