O jakich rzeczach trzeba wiedzieć wybierając właściwą dla siebie dyscyplinę sportu? Kogo się poradzić w tej sprawie? Co wziąć pod uwagę?

Uprawianie sportu jest czymś dobrym w każdym wieku. Natomiast dobrze jest mieć świadomość tego, że każdy sport jest związany z obciążeniami naszego organizmu. Jedna aktywność mocno odbija się na naszych stawach, inna natomiast na kręgosłupie, z tego powodu dobrze jest wybierać mądrze sport, jaki zamierzamy uprawiać często. O jakich rzeczach pamiętać? Do jakiej osoby się zwrócić po poradę?

Każda osoba,

kręgosłup

Źródło: pixabay.com

jaka chce zacząć uprawiać jakąś dyscyplinę sportu, powinna wziąć pod uwagę wszelkie przeciwwskazania. Dobrze jest zastanowić się nad słabymi stronami naszego ciała, by sobie nie zaszkodzić. Wiadomo bowiem, że każda z dyscyplin, to na pewno zbawienny ruch, ale też różne obciążenia. Dobrze jest udać się do specjalisty po poradę w tym zakresie. Lekarz sportowy może nam w tej kwestii bardzo pomóc. Sprawdzi on nasze predyspozycje pod kątem różnego rodzaju wysiłku. Zanim zdecydujemy się na naprawdę intensywny wysiłek warto skontrolować swój stan zdrowia. Przebadajmy nasze serce, zróbmy badania kręgosłupa oraz choć podstawowe badania krwi, aby wiedzieć na jakie rzeczy można sobie pozwolić.

Są natomiast tego typu formy aktywności, jakie nie są tak inwazyjne jak inne. Osoby starsze, jak również te skarżące się na bóle kręgosłupa i stawów powinny spróbować ćwiczeń w wodzie. Ruch w tym środowisku wodnym powoduje, iż nasze organizm jest w mniejszym stopniu obciążany. Nie bez przyczyny takie wodne środowisko wykorzystywane jest choćby przy rehabilitacji. Pacjenci mają większą asekurację w wodzie i czują się przez to pewniej. Ćwiczenia w wodzie z pewnością relaksują i potrafią rozluźnić całe ciało

kręgosłup

Autor: Michael Dorausch
Źródło: http://www.flickr.com

.

Warto wybierać określony sport pod kątem rezultatów, które chcemy osiągnąć. Część osób chce polepszyć swoją gibkość, z tego powodu zapisują się przykładowo na jogę. Niektórzy chcieliby schudnąć, dlatego uczęszczają na zajęcia z aerobiku. Inni natomiast potrzebują odreagować po pracy, z tego powodu wybierają boks. Wiele osób lubi podczas ćwiczeń mieć czas, aby spokojnie przemyśleć różne kwestie, w tym celu dobre może okazać się bieganie. Podczas dłuższych biegów mamy czas bowiem, by pomyśleć nad różnymi sprawami. Sport również często dopasowujemy do tego, jaki mamy charakter. Jeśli jesteśmy samotnikami, to raczej niechętnie pójdziemy na zajęcia w grupie. Natomiast osoby towarzyskie wręcz przeciwnie. Doskonale będą czuły się na takich zajęciach. Dlatego warto wybrać odpowiednią dla siebie dyscyplinę sportu też pod tym kątem.