Co dobrze jest wiedzieć o pierwszej pomocy przedmedycznej? Jakie są jej fundamentalne zasady?

Niejednemu z nas wydaje się, że prawdopodobieństwo, że znajdziemy się w sytuacji, w której ktoś będzie potrzebował jego pomocy jest nieduże. Aczkolwiek, nigdy nie wiadomo, kiedy to właśnie nam przyjdzie uratować poszkodowanego w kolizji samochodowej czy osobie, która doznała zawału bądź udaru. Jako pierwszą pomoc określa się te czynności, które przeprowadzamy, by uratować kogoś, kto znajduje się w sytuacji zagrażającej jego życiu lub zdrowiu.

defibrylator

Autor: Bernhard Wintersperger
Źródło: http://www.flickr.com

By je przeprowadzić nie trzeba być ani lekarzem ani ratownikiem medycznym. Ważne, by znać najistotniejsze zasady pierwszej pomocy. () Jeżeli będziemy świadkami jakiegoś zdarzenia, pierwszą czynnością z naszej strony powinno być upewnienie się, czy okolica jest bezpieczna, czy nam nic nie zagraża.

Jeśli twierdzisz, że prezentowany tutaj post jest wartościowy oraz szukasz czegoś podobnego, to kliknij ponadto ten odnośnik, a odnajdziesz więcej informacji zero waste.

Potem powinno się określić, jaki jest stan poszkodowanego. Jeżeli oprócz nas jest jeszcze jakiś świadek zdarzenia, klarownie i pewnie, zwracając się wprost do danej osoby, zwracamy się z prośbą, by zatelefonowała pod numer alarmowy. Jeżeli jesteśmy samy, to zadzwonić musimy my. Jeśli osoba poszkodowana ma wyczuwalny oddech oddycha, układamy go w pozycji bocznej ustalonej. Jeżeli mamy podejrzenie, że nie oddycha, udrażniamy drogi oddechowy i przykładając ucho do twarzy oraz przyglądając się klatce piersiowej sprawdzamy, czy oddech występuje. Jeśli nie, zaczynamy reanimację. Zasada jest taka, że powinniśmy wykonywać bez przerwy 30 uciśnięć klatki piersiowej oraz 2 wdechy. I tak do chwili przyjechania karetki pogotowia, do chwili przywrócenia oddechu bądź, do chwili, w której zagraża niebezpieczeństwo reanimującemu.

pogotowie

Autor: Seluryar
Źródło: http://www.flickr.com

Jeśli jest dostępny defibrylator aed (zobacz: Defibrylator AED Philips Heartstart FRx), który najczęściej dostać można w centrach handlowych, supermarketach, dworcach, czyli miejscach publicznych, w wielu sytuacjach okaże się nieoceniony. W wielu sytuacjach mamy bowiem do czynienia z migotaniem komór. Defibrylator aed jest tak skonstruowany, że po jego uruchomieniu krok po kroku otrzymujemy instrukcję, w jaki sposób mamy działać. Po podłączeniu pacjenta, kluczowe jest, by żadna osoba nie dotykała poszkodowanego.