Narzędzia domowej apteczki

Za wyposażenie domowej apteczki powinna odpowiadać jedna, dorosła osoba. Ona będzie odpowiedzialną nie wyłącznie za wyposażenie, ale też za bezpieczeństwo magazynowania specyfików. Apteczka domowa powinna znajdować się w suchym jak też zaciemnionym miejscu, a więc nie powinna być to kuchnia bądź łazienka.

Apteczka musi być

apteczka pierwszej pomocy

Źródło: flickr.com

dobrze ochroniona przed maluchami. Wolno w niej składować wyłącznie medykamenty wyraźnie opisane: nazwa medykamentu, przeznaczenie, termin ważności i dawkowanie. Nie wolno gromadzić zbyt dużej liczby medykamentów.
Medykamenty należy przechowywać w ich własnych, osobnych pojemnikach. Nie można ich przelewać lub przesypywać. Wieczko każdego pojemniczka musi być dokładnie zamknięte. W większości apteczek domowych znajdują się przede wszystkim leki. Opakowanie medykamentów zakupionych na receptę winno zostać sygnowane inicjałem osoby, jaka zażywa konkretny preparat. W ten sposób nikt inny z domowników nie zastosuje owego medykamentu. Pośród tabletek, jakie mogą być wykorzystywane przez całą familię, warto wybrać przeciwbólowe, leki na przeziębienie, przeciw zaburzeniom snu, leki (Kapsułki do leków) działające przeciw wzdęciom i zaparciom, medykamenty na wątrobę, drogi żółciowe. Warto sprawdzić: aktualna informacja na temat leków na przeziębienie. Poza specyfikami warto pamiętać o maściach na rany, działającym przeciwzapalnie, chłodząco, lekach do nacierania ciała, plastrach rozgrzewające oraz farmaceutykach do płukania gardła i kropelkach do oczu w jednorazowych opakowaniach.

Apteczka pierwszej pomocy. W apteczce domowej musi znaleźć się sprzęt medyczny

Zielona apteczka

Autor: Medisave UK
Źródło: http://www.flickr.com

konieczny do opatrywania ran zaistniałych na skutek oparzenia, skaleczenia, itd. Należą do nich: jednorazowe rękawiczki, bandaże o różnej szerokości, w tym opatrunki rozciągliwe, trójkątne chusty, gaza oraz wata opatrunkowa, nożyczki do krojenia opatrunków, agrafki, szczypczyki, worek na lód, plastry, płyn dezynfekujący rany, przykładowo woda utleniona. W każdej apteczce obowiązkowo powinien się znaleźć także termometr lekarski oraz termofor.
Apteczka domowa powinna być przeglądana co parę miesięcy. Powinniśmy z niej wyjmować przeterminowane specyfiki, farmaceutyki bez opakowań, wyschnięte balsamy oraz krople. Wszystkie leki, jakie nie nadają się już do użycia, powinniśmy wyrzucać do specjalnych zbiorników na środki farmakologiczne, a nie razem ze odpadkami domowymi.