Problemy ze wzrokiem – wady oraz ich leczenie

Wzrok jest bez wątpienia jednym z najbardziej istotnych zmysłów. To dzięki niemu możliwe jest odbieranie obrazu świata, który znajduje się wokół. Narządem wzroku jest oko, którego rola polega na fotografowaniu otaczającego nas świata. To właśnie dlatego w przypadku rozmaitych chorób (krótkowzroczność, dalekowzroczność, zaćma, astygmatyzmy, zwyrodnienie siatkówki), niezbędne staje się zastosowanie odpowiedniego leczenia.

wzrok

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu

Na szczęście ogromny postęp medycyny sprawił, że możliwe stało się przeprowadzenie mało inwazyjnych zabiegów, do których zalicza się między innymi laserowa korekcja (laserowa korekcja wzroku sosnowiec) wzroku. Laserowa korekcja wzroku zalicza się do jednych z najbardziej bezpiecznych sposobów umożliwiających stałe usunięcie wad refrakcji, do których zalicza się krótkowzroczność, dalekowzroczność oraz astygmatyzm. Zakres wad, które mogą zostać objęte korekcją jest w przypadków wymienionych schorzeń zaskakująco szeroki (laserowe operacje oczu). O tym, czy konkretny pacjent może zostać zakwalifikowany do wykonania laserowej korekcji wzroku zawsze decyduje lekarz , który specjalizuje się w chirurgii refrakcyjnej. W wielu przypadkach ten sam lekarz następnie wykonuje zabieg. Operacja ma miejsce na sali zabiegowej, na której umieszczony jest wyspecjalizowany laser. W przypadku tego rodzaju zabiegów, nie wymaga się obecności anestezjologa. Przed przystąpieniem do zabiegu pacjentowi podaje się specjalne krople do oczu, które wykazują działanie znieczulające (leczenie chorób siatkówki). Ich zastosowanie sprawia, że cały zabieg w ogóle nie boli. W przypadku choroby oczu jaką jest zwyrodnienie siatkówki do czynienia mamy najczęściej ze zmianami o charakterze zapalnym, które dotyczą siatkówki. Zwyrodnienie siatkówki może mieć charakter nabyty lub też możne być dziedziczona.

badania wzroku

Autor: MilitaryHealth
Źródło: http://www.flickr.com

W przypadku przyczyn genetycznych choroba może ujawnić się już w młodym wieku, ale może również rozwijać się naprawdę powoli i pojawić się dopiero u osoby w wieku dorosłym. Do głównych objawów tej choroby należy zaliczyć pogorszenie się wzroku oraz wystąpienie mroczków w obszarze widzenia. Bardzo duża ilość pacjentów cierpi także na zwyrodnienie siatkówki AMD. Jest to choroba plamki żółtej oka, a jej rozwój ma związane z wiekiem pacjenta i występuje najczęściej u osób, które pięćdziesiąte urodziny mają już za sobą. Do jej charakterystycznych objawów zalicza się pojawianie się zniekształceń w środkowej części pola widzenia. Choroba w każdym przypadku wymaga zastosowania właściwego leczenia.