Problemy z oddawaniem moczu – jak to leczyć?

Nietrzymanie moczu to wstydliwy kłopot zdrowotny wielu kobiet i mężczyzn. Niewiele dolegliwości budzi w pacjentach uczucie zażenowania porównywalne z tym towarzyszącym nietrzymaniu moczu. Jednakże jest to dosyć powszechna dolegliwość, którą kobiety przechodzą w skrytości.

Aczkolwiek trzeba zdać sobie sprawę, że kłopoty w utrzymaniem moczu można skutecznie leczyć, zamiast maskować jej objawy, używając jedynie środków higienicznych.

Jeśli zainteresował Cię prezentowany wątek, to obejrzyj także (https://florydabankietowa.pl/restauracja-legionowo) pozostałe równie ciekawe strony, które zawierają nie mniej istotne informacje.

Nadal panuje szkodliwy pogląd, że jest to rzadka przypadłość, która dotyczy przede wszystkim starszych kobiet. Tego typu myślenie sprawia, że młodsze osoby wstydzą się mówić głośno o swoim problemie. Tymczasem fakty są takie,że nietrzymanie moczu to problem około 20 proc. dorosłych Polaków. W istocie częściej walczą się z tym schorzeniem osoby w średnim wieku, jednak zdarza się, że problem dotyczy młodych.

Jakie są przyczyny tej choroby?

Gastroskopia – badanie bardzo potrzebne...

Autor: Bird&Co
Źródło: Bird&Co

Niekontrolowany wyciek moczu to konsekwencja nierzadko niezwiązanych ze sobą czynników.Jeden rodzaj schorzenia to tak zwane wysiłkowe nietrzymanie moczu, którego źródłem są przede wszystkim słabe mięśnie zwieraczy cewki moczowej, jak również osłabione mięśnie dna macicy, które stanowią podporę dla pęcherza (więcej w artykule).

Drugi typ schorzenia to naglące nietrzymanie moczu, którego przyczyną są samoistne skurcze pęcherza. Wyciek moczu powodują kurcze mięśni gładkich, które są ”wariują”. Jest to częsta dolegliwość u osób z cukrzycą,jak również przy zaburzeniach hormonalnych oraz jako efekt uboczny działania pewnych leków. Kłopoty z nietrzymaniem moczu to również efekt uboczny wielu chorób, na przykład choroby Alzheimera, a także operacji w obrębie miednicy mniejszej.

Zespół policystycznych jajników

Autor: Bird&Co Sp. z.o.o.
Źródło: Bird&Co Sp. z.o.o.
Nietrzymanie moczu leczenie to proces długotrwały, lecz prawie zawsze zwieńczony sukcesem. Rozpoznanie wymaga współpracy lekarzy kilku specjalności: lekarzarodzinnego oraz ginekologa. Schorzenie leczy się za pomocą leków atycholinergicznych, które wstrzymują kurcze pęcherza. U starszych kobiet skutkuje zastosowanie hormonów dopochwowo. Pomaga również specjalna rehabilitacja. Nierzadko wspiera się leczenie farmakologiczne tzw. wysiłkowym leczeniem nietrzymania moczu lub zastosowaniem dobroczynnych technik relaksacyjnych. Mechanizm biofitbacku włącza w proces leczenia układ nerwowy pacjenta, który w dużej mierze jest odpowiedzialny za skurcze pęcherza. Dodatkowe techniki leczenia są niekiedy chętniej zalecane od leków. Nie powodują bowiem uciążliwych skutków ubocznych.