Jak troszczyć się o ząbki dziecka?

Ząbki dziecka zaczynają się tworzyć przed jego urodzeniem. Gdy maluch ma około 4 miesięcy, pierwsze mleczne zęby zaczynają wyrzynać się przez dziąsła.

kontuzja

Autor: Serge Kij
Źródło: http://www.flickr.com
Wszystkie 20 mlecznych ząbków pojawia się przeważnie do trzeciego roku życia, chociaż ich tempo i kolejność wyrzynania jest rozmaita. Ząbki stałe zaczynają się pojawiać w wieku ok. 6 lat. Proces ów trwa do mniej więcej dwudziestego pierwszego roku życia. W celu zapewnienia zdrowia ząbków jak też trwałości należytych nawyków czystości jamy ustnej należy zachowywać się zgodnie z następującymi newralgicznymi środkami zapobiegawczymi: Ogranicz spożycie cukru, ażeby zapobiegać próchnicy. Upewnij się, że maluchy otrzymują dość dużo fluoru za pośrednictwem pitnej wody albo jako zabiegu w gabinecie stomatologicznym dla wzmocnienia szkliwa zębów i odporności na rozwój próchnicy. Pamiętaj, ażeby zapytać dentystę o suplementy oraz ustalić, czy będą one potrzebne.
para

Autor: withbeautiful
Źródło: http://www.flickr.com
Warto rozważyć zastosowanie tzw. stomatologicznych uszczelniaczy. Stomatologiczne uszczelniacze zapewniają następną powłokę ochrony przed ubytkami w tkance ząbka. Są one wykonane ze sztucznego tworzywa i są nakładane na ząbki przez dentystów. Należy nauczyć dzieci, aby systematycznie oraz prawidłowo szczotkowały zęby oraz stosowały nić dentystyczną.

Otwórz ten link Dentysta Włocławek. Tam zobaczysz pożyteczne informacje na ten temat, omówione w naszymartykule.

Idealna jest mięciutka lub średniej twardości szczoteczka .

Spróbuj znaleźć sposób, aby mycie oraz nitkowanie ząbków było zabawą dla potomka celem ośmielenia go do prawidłowych zachowań rutynowych związanych z dbaniem o zdrowie jamy ustnej. Spróbuj dawać dzieciom zdrowe zakąsek, jak warzywa, jogurt lub ser.