Doktor dla całej familii – co powinno się wiedzieć?

Gwałtowna przypadłość powoduje, że musimy odwiedzić lekarza. Zwykle pierwsze kroki kierujemy do lekarza rodzinnego, który jest odpowiedzialny za profilaktykę i promocję zdrowia wśród swoich pacjentów.

Lekarze

Autor: German Tenorio
Źródło: http://www.flickr.com
Lekarz rodzinny jest specjalistą, który kształcił się w zakresie medycyny rodzinnej. Pacjenci powinni przychodzić do niego z każdą dolegliwością zdrowotną, by mógł stwierdzić czy będzie wymagana porada lekarzy specjalistów. Dlaczego? Z tego powodu, iż on sam nie może zrealizować wszystkich badań ani zabiegów. W związku z tym może pokierować pacjenta na badania do laboratorium, które pozwalają dostać więcej szczegółów odnoszących się do stanu badanego. Lekarz ten może też zapisać skierowanie na badania diagnozujące, czyli np. tomografię. Jednakże muszą być to wyłącznie zasadne przypadki medyczne, bowiem badania te są bardzo kosztowne. Doktor wskazuje, do której placówki trzeba się zgłosić, a pacjent musi pójść na wizytę w danym terminie. Ponadto np. lekarz rodzinny może wypisać recepty, również na leki (producent opakowań do leków) z placówki specjalistycznej, jeśli dostanie od niniejszego lekarza specjalisty stosowne informacje odnoszące się do metod leczenia oraz zalecanych medykamentach. Dzięki temu chory nie musi za każdym razem, jeżeli skończą mu się lekarstwa, udawać się do specjalisty.

Do zadań lekarza rodzinnego zalicza się też kierowanie na zabiegi w pokoju zabiegowym – np. szczepionki a także na rehabilitację. Rehabilitacja może być realizowana w domu bądź w poradni rehabilitacyjnej. Zabiegi rehabilitacyjne mają za zadanie wspomagać pacjenta w leczeniu wad postawy lub innych zaburzeń ruchu. Niestety najczęściej tak jak w przypadku badań diagnostycznych należy poczekać na swoją kolej, co wiąże się czasami z odległymi terminami.

Należy pamiętać, iż jest określony czas na zarejestrowanie zabiegów przypisanych przez lekarza rodzinnego. Jeśli przekroczymy wskazaną datę, skierowanie nie będzie ważne i będziemy zmuszeni udać się po następne. Lekarz rodzinny może także skierować nas na leczenie sanatoryjne, szczegółowo opisując stan zdrowia pacjenta a także wskazania co do leczenia. Lekarz rodzinny powinien z zainteresowaniem podchodzić do każdego chorego i poszerzać wiedzę medyczną, by zawsze być zorientowanym we współczesnych metodach leczenia.