Czym trudni się ortodonta?

Ortodonta na pewno nie jest rozdawcą czy też sprzedawcą ortodontycznych aparatów. Jest lekarzem.
Ortodonta to nie wyłącznie prostowanie zębów. Należy odnotować, że to z czym z reguły łączymy ortodontę, zatem z prostowaniem krzywo rosnących zębów, to jedynie nieduży ułamek spraw, jakie leżą w zainteresowań ortodonty.

Obiad

Autor: photoantenna
Źródło: http://www.flickr.com
Nie absorbując się określeniem jak powinna wyglądać norma ani również nie badając powodów powstania defektów, nie moglibyśmy ich skutecznie leczyć.
Łóżko sypialniane   rama drewniana

Autor: jm3
Źródło: www.flickr.com
Cały czas jeszcze bardzo sporadycznie zgłaszają się do specjalistów pacjenci do tzw. leczenia ortodontycznego-przedprotetycznego. Jest to sytuacja, kiedy Pacjent z deficytami w uzębieniu udaje się do lekarza dentysty celem zrealizowania uzupełnień protetycznych, jednak ma defekty zgryzu, jakie uniemożliwiają wykonanie w pełni poprawnych pod względem estetycznym oraz funkcjonalnym protez. Wtedy protetyczne leczenie musi zostać poprzedzone ustawieniem zębów (Kaleta – wybielanie zębów Kraków) przez lekarza ortodontę. Polegać może ono dla przykładu na pionizowaniu pochylonych do luk bądź odtworzeniu przestrzeni po zębach utraconych.

Przyczyny powstawania wad zgryzu mogą być: dziedziczne – jeśli wada przechodzi z pokolenia na pokolenie (przykładowo głębokie zachodzenie górnych siekaczy na siekacze dolne, diastema, nadmiar zawiązków zębowych), wrodzone wady – a więc takie, jakich powstanie spowodowane zostało spowodowane szkodliwymi czynnikami działającymi na zarodek. Tzw. wady nabyte, jakie stanowią ponad 80% wszystkich wad, powstają pod wpływem przeróżnych niesprzyjających czynników oddziałujących na organizm człowieka od chwili narodzin.