Home » Uncategorized » Przyczyny, oznaki oraz leczenie choroby zwyrodnieniowej

Przyczyny, oznaki oraz leczenie choroby zwyrodnieniowej

zwyrodnienie stawów
Choroba zwyrodnieniowa było kiedyś schorzeniem ludzi starszych, współcześnie dotyczy coraz młodszych Pacjentów.
Zwyrodnienie stawów jest to przede wszystkim cierpienie a także ograniczenia ruchomości stawów.

Dziecięcy sen
Autor: Fabryka Materacy Janpol
Źródło: Fabryka Materacy Janpol
technika
Autor: sfllaw
Problem rozpoczyna się od uszkodzenia chrząstki, zaś może skończyć się kalectwem. Jakie są powody oraz objawy choroby zwyrodnieniowej stawów? W jaki sposób przebiega terapia? Choroba zwyrodnieniowa stawów czyli popularne zwyrodnienie stawów jest to schorzenie przewlekłe a także nieodwracalne. Nie ma jednej definicji tej choroby, jednakże specjaliści są zgodni, że powodem dolegliwości jest brak równowagi pomiędzy niszczeniem a odnową w obrębie chrząstki stawowej. Czynnikami, jakie otwierają drogę zwyrodnieniu stawów są: przesadne przeciążenie stawu a także zmniejszenie jakości elementów konstruujących staw.
zwyrodnienie stawów
Autor: SMG/KRC Millward Brown
Przyjmuje się, że pierwsze objawy osteoartrozy pojawiają się między 40. a 60. rokiem życia, jednakże coraz to częściej możemy je obserwować u ludzi o wiele młodszych. Powinny nas zaniepokoić wszelakiego rodzaju strzykania, trzaski, chrobotania w stawach, a również dotkliwy ból przy obciążeniu, na przykład podczas wchodzenia po schodach, wstawaniu z krzesła, w trakcie stania. Lecz uszkodzenie chrząstki nie zawsze łączy się z niedomaganiami (np. wielu sportsmenów nie czuje bólu), dlatego rozpoznanie zwyrodnienia stawów bywa postawione zbyt późno.

Specyficzne w razie zwyrodnienia stawów jest to, iż na początku symptomy występują tylko podczas ruchu (ból startowy), potem pojawiają się też w spoczynku a także nocą oraz na ogół dotyczą jednego lub paru stawów, chociaż poniektórzy pacjenci cierpią na wielostawowy ból.